Ο τόπος μας

Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Ολοήμερο Σχολείο

3ο 6/θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Λιτοχώρου

Το Σχολείο μας λειτουργεί ως ανεξάρτητη σχολική μονάδα από το σχ. έτος 1991-92. Αρχικά συστεγαζόταν με το 2ο Δημοτικό Σχολείο. Το 1996 εγκαινιάστηκε το νέο διδακτήριο, ένα σύγχρονο σχολείο με άνετους χώρους, εργαστήριο πληροφορικής και φυσικής-χημείας, μεγάλη αυλή και αίθουσα εκδηλώσεων. Από το σχ. έτος 2003-04 λειτουργεί σαν ολοήμερο με δύο τμήματα.

Το σύγχρονο σχολείο δεν είναι απλώς ένας χώρος μετάδοσης γνώσεων αλλά και χώρος επικοινωνίας και αλληλεπιδράσεων.

Σημαντική είναι η προσπάθεια που καταβάλλουμε να ανοίξει το Σχολείο μας στην κοινωνία, να καλλιεργήσει τη φιλία, τη συνύπαρξη παιδιών από διαφορετικές εθνότητες και φυλές και την αγάπη για το περιβάλλον, μέσα από την ανάληψη  πρωτοβουλιών – δραστηριοτήτων στα πλαίσια προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπ/σης , Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών δραστηριοτήτων.

Ταυτόχρονα όμως προσπαθούμε μέσα από τις ίδιες ή παράλληλες δραστηριότητες να διαφυλάξουμε την εθνική μας ταυτότητα, την πολιτιστική μας  κληρονομιά χωρίς εθνικιστικές εξάρσεις, για να μπορέσουν  οι μαθητές, ως αυριανοί πολίτες αυτής ή οποιασδήποτε άλλης κοινωνίας, να επιβιώσουν δημιουργώντας σχέσεις ισοτιμίας και αυτοσεβασμού με τα υπόλοιπα μέλη της, αλλά και να αναδείξουμε το μεγαλείο του ελληνισμού στην ενοποιημένη πλέον Ευρώπη των πατρίδων, των λαών και των ιδιαίτερων πολιτισμών.

Copyright © 3ο Δημοτικό Σχολείο Λιτοχώρου All rights reserved.
Επιμέλεια:
Βασίλειος Λέλης